Poradnik
Udostępniamy Państwu poradnik, który pomoże uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i poszerzyć wiedzę.
Toksyna botulinowa (BOTOX)
Opis technologii
Botoks (toksyna botulinowa typu A) jest silnie działającą naturalną toksyną, której rola polega na czasowym zahamowaniu uwalniania acetylocholiny- neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Substancja ta blokuje tzw. synapsy nerwowo-mięśniowe przez co mięśnie rozluźniają się a zmarszczki wygładzają się. Proces ten wykorzystano w medycynie estetycznej do profilaktyki i usuwania zmarszczek mimicznych twarzy, gdzie stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą w której wykonano iniekcję.
Wskazania
- Zmarszczki mimiczne głównie w górnej części twarzy
- Zmarszczki poprzeczne na czole,
- Zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”),
- Zmarszczki pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”),
- Zmarszczki dolnej części twarzy
- Podniesienie haczykowatego nosa
- Bruksizm
- Migreny
Przebieg
Substancja zostaje podana w kilka punktów w obrębie każdego z mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek, poprzez miejscową iniekcję z użyciem jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Podczas wprowadzania igły w skórę może pojawić się delikatne uczucie dyskomfortu. W zależności od ilości miejsc, które poddawane są iniekcji czas zabiegu wynosi od 15 do 20 min. Po zabiegu pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności. Bezpośrednio po zabiegu należy jednak unikać schylania głowy przez 4-5 godzin, przez 24 godziny unikać masowania miejsc, w które wstrzyknięto lek, nie należy spożywać alkoholu do końca dnia, nie należy również korzystać z sauny i solarium.
Efekty
Pierwsze widoczne efekty pojawiają się już po 2-3 dniach, natomiast najlepsze rezultaty widoczne są po ok. 2 tygodniach. Efekt leczenia utrzymuje się przez 3-6 miesięcy od przeprowadzania zabiegu. Jest to również uzależnione od ilości podanego preparatu jak i stylu życia. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć (nie częściej niż co 3 miesiące).
Możliwe są objawy uboczne w postaci małych krwiaków, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia po uszkodzeniu drobnego naczynia. Czasami występuje mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji, ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.
Przeciwwskazania
• Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona).
• Choroby układu sercowo-naczyniowego np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona etc.
• Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie).
• Przyjmowanie takich leków, jak: antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
• Miejscowe infekcje skóry.
• Ciąża, okres laktacji.
• Przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych (np. Acard).
Kwas Hialuronowy
Opis technologii
Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który naturalnie występuje w skórze. Jego głównym zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe nawilżenie skóry. Zapewnia to odpowiednie napięcie i elastyczność skóry. Niestety po 25 roku życia jego ilość się zmniejsza. W miejscu, gdzie zaczyna go brakować, pojawiają się zmarszczki, a skóra traci odpowiednie napięcie. W utrzymaniu równowagi i poprawie wyglądu pomagają syntetyczne formy kwasu hialuronowego. Podane bezpośrednio pod skórę, w zależności od stopnia zagęszczenia preparatu, mogą uzupełnić niedobory kwasu, a przez to przywrócić nam zdrowy, młody wygląd i skorygować mankamenty urody. Do modelowania twarzy używa się innego rodzaju kwasu hialuronowego niż podczas mezoterapii. Kwas hialuronowy jest ustabilizowany (usieciowany), co oznacza, że specjalne wiązania chemiczne łączą jego cząsteczki we włókna. Dzięki temu ma bardziej trwała strukturę.
Wskazania
- Asymetria twarzy.
- Utrata objętości policzków, zapadnięte policzki.
- Zmarszczki w okolicy twarzy i szyi.
- Opadnięcie brwi.
- Niewydatne kości policzkowe.
Przebieg zabiegu
Po zebraniu dokładnego wywiadu omawia się oczekiwania oraz możliwe do uzyskania rezultaty. Następnie kremem znieczulającym znieczula się miejsca poddane zabiegowi. Po uzyskaniu znieczulenia danej okolicy wprowadza się cienką igłą preparat tuż pod powierzchnię skóry . Po zabiegu może się pojawić niewielka opuchlizna, miejscowe zaczerwienie i zwiększona wrażliwość w miejscu iniekcji. Objawy te znikają samoczynnie w ciągu kilku dni po zabiegu. Efekty widoczne są zaraz po zabiegu i utrzymują się do 18 miesięcy.
Efekty
Gęsty kwas hialuronowy jest aplikowany w te partie twarzy, które są najbardziej narażone na utratę objętości, a jednocześnie odpowiedzialne za młody wygląd. Pełniejsza i bardziej kształtna twarz odzyskuje łagodny i młodzieńczy owal. Znikają nieestetyczne „chomiki”, a wiotka i opadająca wcześniej skóra znowu jest sprężysta i młodzieńcza. Powraca piękny, naturalny wygląd sprzed lat.
Przeciwwskazania
- Stwierdzone uczulenie na kwas hialuronowy.
- Choroby autoimmunologiczne.
- Niewyrównana cukrzyca.
- Tendencje do powstawania bliznowców.
- Aktywne zakażenia okolicy zabiegu.
- Choroba nowotworowa.
- Ciąża, okres karmienia piersią.
Osocze bogatopłytkowe
Opis technologii
Regeneris, zwany także przez pacjentów ”Wampirzym Liftingiem” to autologiczna terapia komórkowa. Zawiera komórki i czynniki wzrostu krwi pacjenta, które pobudzają skórę do regeneracji, dzięki czemu odzyskuje ona młodzieńczą witalność. W efekcie staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. Regeneris działa poprzez aktywację płytek krwi zawartych w osoczu bogatopłytkowym do produkcji specyficznych czynników wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji tkanek, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, aktywują komórki macierzyste ,pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu. Regeneris jest produktem w 100% biokompatybilnym.
Wskazania
Zabieg jest przeznaczony w szczególności dla pacjentów, których skóra wymaga rewitalizacji oraz tych, którzy nie życzą sobie wstrzykiwania produktów nie- biokompatybilnych a także dla uczulonych na inne produkty.
Pozostałe wskazania :
- rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni
- korekcja zmarszczek i fałdów skórnych
- regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej
- rozstępy
- nadmierne wypadanie włosów
- włosy zniszczone, pozbawione blasku
- wypełnienie blizn potrądzikowych
- polecany dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii
- zabiegi laserowe (zabieg przyspieszający regenerację)
Przebieg
W pierwszej fazie lekarz pobierze niewielką ilość (6 -18ml) krwi pacjenta do specjalnych probówek, które następnie poddaje się wirowaniu w specjalnej wirówce. W ciągu 5 minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówek, tuż przed wykonaniem zabiegu, należy dodać specjalny odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. W taki sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które następnie staje się bazą do wykonania zabiegu. Regeneris można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby. Z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry.
Efekty
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu trzech zabiegów. Już po dwóch zabiegach widoczne jest znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji. Ponieważ wszystkie elementy składowe charakteryzują się pochodzeniem autologicznym, ryzyko miejscowej reakcji immunologicznej, nietolerancji, alergii jest wykluczone.
Przeciwwskazania
- Choroby krwi
- Nowotwory
- Ciąża i karmienie piersią
- Przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)
- Stany zapalne w okolicy zabiegowej w tym aktywna opryszczka
Mezoterapia
Opis technologii
Mezoterapia jest metodą leczenia polegającą na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych bezpośrednio w obrębie skóry poddawanej zabiegowi. Jest doskonałą profilaktyką w starzeniu się skóry. Polega na dostarczeniu substancji odżywczych za pomocą zastrzyków śródskórnych w odpowenidnie miejsca takie jak twarz, szyja, dekolt.
Roztwory przygotowane do iniekcji są zwykle mieszaniną kilku substancji aktywnych, dobieranych zależnie od rodzaju zabiegu oraz potrzeb pacjenta. Wśród najczęściej stosowanych w terapii znajdują się m.in.: peptydy biomimetyczne, witaminy, kwas hialuronowy, oligoelementy, antyoksydanty, retinol, kwas glikolowy.
Mezoterapia w odmładzaniu skóry
Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.
Mezoterapia w leczeniu celulitu
W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest wygładzenie skóry oraz redukcja cellulitu. Zastrzyki zawierają kofeinę, która pobudza mikrokrążenie skóry i wpływa na uwalnianie tłuszczów z komórek. Może wspomagać ją wyciąg z karczocha, nostrzyka żółtego i rutyny, które pobudzają metabolizm tłuszczów. Do mieszanek dodaje się także krzemionkę organiczną, która regeneruje tkankę łączną i włókna kolagenu.
Mezoterapia w leczeniu łysienia
Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy preparatów mineralnych, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów. Terapia łysienia to wstrzykiwanie substancji odżywiających włosy – takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy lub leki przeciwzapalne, które powodują, że następuje regeneracja struktury włosa.
Wskazania
- Drobne zmarszczki
- Podkrążone oczy
- Starzenie się skóry
- Ziemista, szara, nieodżywiona skóra
- Drobne przebarwienia
- Cellulit
- Rozstępy
- Wypadanie i osłabienie włosów
- Skóra odwodniona
Przebieg
Zabieg mezoterapii poprzedza wnikliwa konsultacja z lekarzem, w trakcie której dobierany jest odpowiedni produkt. Następnie przed rozpoczęciem zabiegu obszary poddawane zabiegowi zostają znieczulone kremem znieczulającym. Po około 20 minutach lekarz zaczyna podawać preparat.
I metoda tzw. grudkowa. Strzykawką ze specjalną cienką i krótką (2-3 mm) igłą, lekarz wykonuje serię nakłuć śródskórnych, punkt po punkcie. Po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta, zaczerwieniona i pokryta drobnymi grudkami, które wchłaniają się do dnia następnego. Mezoterapia wykonana w ten sposób może powodować siniaki.
II metoda tzw. nappage. To liczne, drobne wkłucia, ze stałym naciskiem na tłoczek strzykawki, tworzące na skórze gęstą siateczkę. Lekarz może też podać preparat liniowo, wykonując głębokie śródskórne zastrzyki i pompując preparat w momencie cofania igły.
Efekty
Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i delikatnie obrzęknięta. Mogą też być widoczne drobne grudki, przypominające zatopione pod skórą kropelki wody. Wchłoną się one następnego dnia. Z tego powodu warto zaplanować 2-3 dni na domową rekonwalescencję. Jeśli w wyniku mezoterapii powstaną zasinienia, będzie je widać zaraz po zabiegu. Pełne rezultaty pojawiają się po upływie około tygodnia. Zabieg jest najskuteczniejszy, gdy wykonuje się go w serii 2-8 zabiegów, w zależności od okolicy i problemu. Najlepiej powtarzać go co 4-6miesięcy.
Przeciwwskazania
- Ciążą i karmienie piersią
- Aktywne infekcje
- Reakcje uczuleniowe na poszczególne składniki preparatów
- Choroby nowotworowe
- Skłonność do bliznowców i zwłóknień
- Cukrzyca nieunormowana
- Stany zapalne
Co możemy dla Ciebie zrobić?
Napisz do nas!
Wyślij nam wiadomość, opisz w czym możemy Ci pomóc – znajdziemy rozwiązanie problemu i odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe.
ul. Dworcowa 1
41-902 Bytom
32 288 00 00
783 950 058
info@smile-clinic.pl
pytania@smile-clinic.pl
Poniedziałek – Piątek
09:00 – 17:00